Anasayfa / Çocuklu Hayat / Çocuklarda ÖZGÜVEN…

Çocuklarda ÖZGÜVEN…

Sevinç Eraslan ile sohbetimden notlar aktarmaya devam ediyorum size ve benim en çok takıldığım iki konudan biri  ; çocuklarda özgüven meselesi..

 

Hangi anneye sorsanız, çocuğum şöyle akademik kariyere sahip olsun, böyle başarılı olsun demek yerine , ÇOCUĞUM MUTLU VE ÖZGÜVENLİ OLSUN, diyor artık…

Neden mi? çünkü biz yeni nesil anneler, insan psikolojisi gelişimi, araştırmalar ve yaşadığımız tecrübeler sonucu artık biliyoruz ki, hiç bir mevki, hiç bir başarı, mutluluk kadar tatmin edici değil. Hiç bir başarı, sağlıklı düşünen, özgüven sahibi kişi kadar  uzun vadeli değil..

 

Bunun bilicinde olan anneler olarak. mutlu olsunlar istiyoruz ve bunun içinde yapılacak şey;  ne istediğini bilen, özgüvenli bireyler yetiştirebilmek…

 

Sevinç Hanım bu durum için diyor ki; siz aile olarak, çocuklarınızın aynasısınız. Eğer siz kaygılı ve kontrol edici tavırlarınızla sürekli çocuğunuzu yönetmek isterseniz bu o’na yansır ve siz hangi okula gönderirseniz gönderin, hangi eğitim sistemini uygun görürseniz görün çocuk özgüven konusunda eksik kalır…

 

Yani ,ben anne olarak çocuğuma kaygılarımı, vücut dilim yada cümle içinde ‘ben senin yerine yaparım’ alt mesajı ile verirsem , çocuğun özgüveni  yerle bir oluyor. Nasılsa benim yerime herşeyi düşünen bir anne var diyor.

Sözün özü ,biraz rahat olmak gerek de bu ortamda nasıl ? Her gün yaşanan kötü olaylar ister istemez kaygılı hale getiriyor hepimizi..

‘Haklısınız’ diyor Sevinç hanım ve ekliyor ; çocuk kontrol alanınızda olsun , en azından bilinçlenene ve size herşeyi anlatacak yaşa gelene kadar ancak bu dönemde bile sizin gözetiminizde olduğunu farketmesin. Bu  durumda yine bize çok iş ve çok rol düşüyor:)

 

Pekiyi çocuğun özgüveninin geliştirmek için başka neler yapmalıyız?

– Odasına kapıyı vurmadan ve izin almadan girmeyin.

-Odasını toplamayın(gel de delirme:)) Bırakın sorumluluk alsın . o  toplayıncaya kadar odasında hiç bir şeyin yerini değiştirmeyin. ( sabır sabır sabır)

– Ev içinde o’na ufak tefek sorumluluklar verin.

– O’nu dinleyin.. Sözünü kesmeyin, sıkılsanızda belli etmeyiin ve siz konuşurken onun da sizi bölmeden dinlemesini rica edin.

– O’na karşısındakine saygılı olmasını öğretin.

ve son olarak, ÇOCUĞUNUZ İLE ‘ BEN’ DİLİYLE KONUŞUN…

‘BEN’ dili ne diye soracak olursanız , bir sonraki yazıyı bekleyin derim:)

 

 

 

Check Also

IMG_7700

Easy Fish Oil ile Balık Yağını Sevdik

Yazılarımda hep belirttiğim ve hatta şakasını yaptığım bir konu var ki; bizim çocuklarımız hamilelikte aldığımız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir