Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/ikicocukluhayat/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
'Çocuğuma Bağırdım'Pişmanım Diyen Anneler | ikicocuklu hayat

Mükemmel anne(ci)lik yazımızın devamında Gelişim Psikoloğu Pelin Kılıç cevapladı aynı soruyu…

ÇOCUĞUMUZA YORGUNLUKTAN,ZAMANSIZLIKTAN, TAHAMMÜLSÜZLÜKTEN VEYA ARTIK SABIRSIZLIKTAN SESİMİZİ YÜKSELTTİĞİMİZDE NE YAPMALIYIZ?

– Öncelikle bu tip sıkıntıları yaşamanız çok normal çünkü ANNE kimliğinden önce İNSANSINIZ ve her insan bu tip durumlar yaşayabilir. Önemli olan bu tip durumları en aza indirgemek için bazı kişiye özel çözümler üretmenizdir.

– Çocuğunuzla problem yaşadığınızda bunu ötelemeyin, üstünü örtmeye yada yaşadığınız bir kaç dakikalık gerginliği görmezden gelmeye çalışmayın, çünkü bu çocuğunuza daha çok zarar verebilir.

Bunun yerine , göz hizasına inin, kısa ve net cümlelerle gerildiğinizi, üzüldüğünüzü anlatın ve ÖZÜR DİLEYİN.

Böylece hem özür dilemeninin hem de bu tip durumlarda konuşmanın doğru olduğu mesajını çocuğunuza verin.

-Mutlaka ve mutlaka kendinize zaman ayırın, KENDİ ALANINIZI YARATIN.

Bu çok önemli eğer siz kendinizi ihmal ederseniz bu çocuğunuza negatif yansıyacaktır.

Gün içinde hangi aktivite size keyif veriyorsa -yoga, yürüyüş, film izlemek- mutlaka bir saatinizi sizi dinlendiren aktivitenize ayırın.

Çocuğunuzla evde ‘SERBEST ZAMAN’ aktiviteniz olsun, 30 dakika siz kitabınızı okurken onun da yapıştırma veya boyama yapabileceğini söyleyin.

Nihayetinde mutlu anne = mutlu çocuk .

Kendimiz zaman ayırıyoruz, hiç bir şey yapamasakta çocuklar uyuduktan sonra izlemek istedğimiz filmi izliyoruz,okumak istediğimiz kitabı okuyoruz .

Her ne ise sizi rahatlatan onu yapın ve şunu asla unutmayın, siz mutlu olmaz iseniz çocuğunuz asla mutlu olamayacak..


Pelin Hanımmın verdiği örnekle bitireyim en iyisi, ‘ uçakta yaşanabilecek her hangi bir tehlike de önce oksijen maskesini kendinize

sonra çocuğunuza takın ‘ aslında en iyi örnektir annelerin yaşadığı bu duruma…Önce siz mutlu olacaksınız ki çocuğunuz mutlu
olsun…

Sevgili Elif Boran Saygın’a ve sevgili Pelin Kılıç’a çok teşekkürler..

Author

Write A Comment


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ikicocukluhayat/public_html/wp-includes/functions.php on line 4552