Benim için vazgeçilmezdir, beyaz peynir..

Diğer çeşitleri çok olmasa da, beyaz peynirin her çeşidine aşığım, ezine, tulum peynir , ne şekilde olursa olsun günlük mutlaka beyaz peynir tüketirim.

 

Geçen günlerde Ekici Peynir ve Çocuk Beslenmesi  ile  ilgili Beslenme Uzmanı Selahatttin Dönmez  ile birlikte yürüttükleri  söyleşiler için biraraya geldik ve çocuk sağlığında peynirin önemi, doğrular ve yanlışları konuştuk..

 

Oldukça keyifli geçen sohbetin sonunda ladığım notları sizinle paylaşayım..

Birde Ekici Süzme Peynir ile yaptığım tatlım var ki , hem hafif hem çok lezzetli onun tarifinide en altta sizinle paylaşacağım;

Süt grubunda yer alan besinler süt, yoğurt ve peynirdir. Bu gruptaki besinler protein, kalsiyum, B2 vitamini ve B 12 vitamini başta olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır. Süt grubu besinlerde bulunan kalsiyum diğer besin kaynaklarına göre vücut tarafından daha iyi kullanılır. Süt grubu içindeki kaliteli protein çocuklarda büyüme döneminde, yetişkinlikte ise doku onarımını sağlaması için önemlidir. Süt çok değerli A vitamini kaynağı olup çocuklarınıza tam yağlı türlerini seçiniz. Yaşam boyu süt ve ürünlerini önerilen miktarda hem sağlığınızı korumak hem de dinç bir hayatın devamlılığı için mutlaka tüketiniz.
Süt Grubundan Yaş Gruplarına Göre En Sağlıklı Uygun Miktarlar

1-3 Yaş Grubu 4 Porsiyon
4-6 Yaş Grubu 3-4 Porsiyon
7-9 Yaş Grubu 3 Porsiyon
10-18 Yaş Grubu 4 Porsiyon
Yetişkinler 3 Porsiyon
65 Yaş Üzeri 4 Porsiyon

1 Porsiyona Eş Değer Süt Grubu Besin Miktarları

Süt, yoğurt, kefir 200 mL
Ayran 350 mL
Beyaz peynir 60 gram
Kaşar peyniri 40 gram
Lor, taze çökelek 150 gram
Kuru çökelek 50 gram

PEYNİR İLE İLGİLİ DİYET EFSANELERİNE BİLİMSEL BAKIŞ

Peynir Tuzludur ve Sağlığa Zararlıdır: Doğru değil. Peynir yapılırken süt proteini olan kazein peynir mayası ve peynir kültürü eklenerek pıhtılaştırılan ve oluşan pıhtıdan peynir altı suyunun ayrılması ile elde edilen fermente süt ürünüdür. Peynir suyu ayrıldıktan sonra tuzlu peynirler için tuzlama işlemi; kuru tuzlama ya da peynir salamuraya daldırılarak yapılır. Peynire tuz eklenmesinin nedeni nem miktarını önemli ölçüde azaltarak bozulma yapan bakterilerin denetimini sağlamak için kullanılır. Daha iyi bir ifade ile tuzun antiseptik özelliğinden yararlanılır. Ayrıca peynire tuz eklemek suyun ozmotik çekilmesini sağlayarak peynirin sulu olmasını önler ve evimizde bu sayede peyniri keserek tüketime kolay hale gelmesinde önemli etki sağlar. Sağlıklı yaşamda besinlerden doğal içeriğinde bulunan tuza vücudun ihtiyacı vardır. Tuz dediğimiz sodyum bileşiği; vücutta elektrik akımının iletkenliği, vücutta sıvı ve asit baz dengesi gibi metabolik olayların sağlanması ve sinir–kas çalışması için gereklidir. Ulusal Beslenme Komitesi yetişkinler için minimum sodyum gereksinimini 500 mg olarak bildirmiştir. Bu miktar yaklaşık çeyrek tatlı kaşığı kadar tuza eşittir. Maksimum tuz alımını ise günlük 6 gram sofra tuzu yani 2400 mg sodyum alımı olarak belirtmiştir. Günlük tüketilen ve sağlık için tehdit oluşturan tuzun büyük bir kısmı mutfak masasında yemeklere eklenen tuz, turşu, zeytin ve tuz eklenmiş kraker gibi yiyeceklerden gelir. Peynirlerin sodyum içeriğine baktığımızda 100 gram kadar beyaz peynirin yaklaşık 252 mg, kaşar peynirinde 710 mg ve lor peynirinde ise 406 mg kadardır. Sağlıklı beslenmede süt ve süt ürünleri günlük önerilen porsiyonlardan 1-2 porsiyon peynir tüketen kişiler aşırı sodyum almaz, önerilen maksimum 2400 mg kadar sodyum üst sınırını geçmezler. Size önerim sağlıklı yaşamda peynirden gelen tuz miktarının yeterli olduğunu unutmamanız ve yemeklerinize fazla tuz eklememek, sofralarınıza tuzluğu bulundurmamak ve tuz içeren cips, turşu ve tuzlu kraker gibi yiyecekleri beslenmenizden uzaklaştırmak olacaktır. Peynirde tuz tadını almak hoşunuza gitmiyor ise sıcak suda peynirinizi bekletip daha sonra tüketmenizi tavsiye ederim.

Açıkta Satılan Peynirleri Satın Almak Doğrudur: Doğru değil. Gıda Maddeleri Tüzüğü (GMT) ve Türk Standartlar Enstitüsü ilgili maddelerine göre gıda zehirlenmesine neden olan E.Coli adlı mikroorganizmanın yiyeceklerde bulunmamasını belirtmektedir. Yapılan birçok araştırma açıkta satılan peynirlerde halk sağlığını olumsuz etkileyen hastalık etmeni olan mikroorganizmaların ( E. Coli, koliform bakteriler vb. ) varlığına işaret etmektedir. Peynir yapımında sütün pastörizasyonu, pıhtı oluşumu, süzme, tuz eklenmesi ve olgunlaşma süreci gibi işlemler hastalık yapacak birçok mikroorganizmanın ölmesini sağlayarak sağlıklı bir yiyecek olarak hijyenik ortamda el değmeden uygun paketlere konularak dış etmenlerden peynire mikroorganizma geçişini de önlemektedir. Ancak açıkta satılan peynirlerde ikincil kirlenme dediğimiz çevre, el değmesi ve satılırken bekletilen kapların Türk Standartlar Enstitüsü ve Belediye Zabıta Yönetmeliğinde belirtilen kurallara uygun olmadığı yapılan incelemeler sonucunda belirlenmiştir. Ayrıca Pazar ve sokak gibi açık havada satılan peynirlere bakanlık tarafından soğutuculu dolap içerisinde satılma zorunluluğu gelmiş olsa dahi bugün hala soğutucusu olmayan ortamlarda peynir ürünleri satışı gerçekleşmektedir. Peynirin yaşayan bir mikroorganizma olduğu düşünüldüğünde çok kısa bir süre içerisinde peynirde bozulmalar meydana gelebilir. Bu nedenle güvenilir marketlerin soğuk zincirlerinde muhafaza edilmiş endüstriyel ölçeklerde standardize işlemlerin kontrollü yapıldığı büyük peynir markalarının ürünlerini satın almak sağlığın korunmasında önceliktir. Peynirinizi bu koşullarda satın aldıktan sonra buzdolabının alt kısmında en fazla 1 hafta süresinde bozulmadan tüketmek sağlıklı yeme alışkanlığı açısından önceliğiniz olmalıdır.

Peynir Doymuş Yağ İçerdiği İçin Kalp Hastalıklarına Neden Olur: Doğru değil. Peynir gibi süt ürünlerinde bulunan doymuş yağların tüketiminin 2013 yılında The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan makalesinde kalp hastalıkları için risk faktörü değil özellikle aterosklerosiz dediğimiz damar sertliği açısından kan yağlarındaki düzenlemede önemli rol oynadığını bildirmiştir. Multi-Ethic Study of Atherosclerosis (MESA) çalışması olarak bilinen bu önemli araştırma sonucunda; peynir ve diğer süt ürünlerinde bulunan trans-palmitoleyt adlı yağ asidinin metabolik faydalarının olduğunu açıklamıştır. Düzenli peynir ve süt ürünlerini sağlıklı yaşam için gereken miktarlar kadar tüketen kişilerde bu yağ asidi; insülin direnci ve karaciğerde yağ sentezini düzenleyerek daha iyi glikoz ve insülin üretimi sağlayarak hem kalbe giden damarları koruyucu hem de diyabeti önleyici etkilerinin olabildiğini bildirmiştir.

Peynir Kolesterol İçerir Tüketmemek Gerekir: Kolesterol vücutta tüm hücrelerin zarında bulunan hayati bir bileşiktir. Yapılan araştırmalar besinlerle alınan toplam kolesterol miktarının sadece % 10 kadarının kana geçtiğini ve kan kolesterol yükselmesinde besinlerden alınan kolesterolün direk etkilerinin ihmal edilebilir düzeyde olduğunu göstermektedir. 2011 yılında European Journal of Epidemiology dergisinde Swedish The Malmö Diet and Cardiovascular Disease araştırmasında peynir ve diğer süt ürünlerinde doymuş yağlar olsa dahi süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, biyoaktif bileşikler ve D vitamini gibi besin bileşenlerinin kanda kolesterol düzeyine etkilerinin kalp hastalıklarına neden olacak şekilde arttırmadığını bulmuşlardır. Peynir ve diğer süt ürünlerini tüketirken taze sebze, meyve, tam tahıllar, kuru baklagiller ve kuru yemişlerden zengin bir beslenme uygulayan kişilerin kan kolesterol düzeylerinin artmadığını bildirmişlerdir. Bu nedenle sağlık beslenme çeşitlilik, yeterli ve dengeli miktarda yiyecek seçimini barındıran önemli bir tanımdır. Zinde bir yaşam için bir besin grubunu diyetten çıkarmak daha tehlikelidir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenmede kalp hastalıklarından korunmak için taze sebze, meyve, tahıllar, kuru baklagiller, yağsız kırmızı et, derisiz beyaz et ve kuru yemişlerin olduğu bir beslenme modelinde peynir vazgeçilmez sağlıklı bir süt ürünü olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Peynir Yerken Pekmez Tüketmeyin: Doğru değil. Peynirde fonksiyonel etkisi ve vücutta biyoyararlılığı yüksek kalsiyum, pekmezde ise kan hemoglobin düzeyini arttıran demir minerali yoğun oranda bulunur. Toplum arasında kalsiyumun ve demirin emilimini olumsuz etkileyebilir düşüncesi ile peynir ile pekmezi bir arada yemeğin fikri yaygındır. Ancak peynirden vücudumuza alacağımız hayvansal kaynaklı kalsiyum bağırsaklardaki emilimden bitkisel kaynaklı kalsiyuma göre değerlendirildiğinde etkilenmeden emilebilmektedir. Bu nedenle 1-2 yemek kaşığı yiyerek pekmezden alacağınız demir miktarı, 1-2 dilim peynirden alacağınız kalsiyumun emilimini olumsuz etkilememektedir. Sağlıklı kahvaltı öğününüzde peyniri pekmez, bal gibi doğal tatlı kaynakları ile birlikte tüketebilirsiniz.
PEYNİR SATIN ALIRKEN VE SAKLARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN TÜYOLAR

Peynir yaşayan bir ürün olduğu için üretildiği andan son tüketim anına kadar kontrol edilmiş ortamlarda saklanması ve tüketilmesi oldukça önemlidir. Günümüz koşulları dikkate alındığında peynir ürünleri satın alırken büyük ve güvenilir markaların ürünlerini tercih edilmesi oldukça önemlidir

Peyniri satın alırken ilk olarak paket üzerinde yazılan son kullanım tarihini kontrol etmenizi öneririm. Son tüketim tarihi yaklaşmış peynirleri uzun süre saklayamayacağınız gibi tüketim tarihi geçmiş peynirleri her yiyecekte olduğu gibi satın almamanız önceliğiniz olmalı. Ambalajı delinmiş, yırtık ve deforme olmuş peynirleri de almamak sağlıklı besin satın almak açısından önemli bir ayrıntı. Peynirin renginin de değişmemiş olmasına dikkat etmek de gerekiyor.

Satın aldığınız peyniri ambalajını açtıktan sonra kendi suyunda, kendi ambalajında veya doğru saklama kabında saklamak gerekir. Aksi takdirde peynir nemini kaybeder, aroması ve lezzetini yitirir. Oda sıcaklığında, sofrada veya tezgahta beklettiğiniz peyniri tüketmek en doğrusudur ve buzdolabında peynirin içine tekrar katılmamalıdır. Eğer tüketilmeyecek ise başka bir kapta kendi peynir suyu eklenerek muhafaza edilmelidir.

Beyaz peynirler ambalajı açıldıktan sonra kendi tuzlu suyunda saklanırsa uzun zaman besleyici değerini korur, lezzetini kaybetmez ve peynirin olgunlaşma süreci de devam eder. Fakat lokum kıvamında olan beyaz peynirler, içerisinde salamura suyu bulunmadığından dolayı kendi kabında saklanması önerilmez. Lokum kıvamında beyaz peynirler açıldıktan sonra streç bir folyo ile sıkı bir şekilde sarılarak havayla teması engellenmelidir. Ve en fazla 1 hafta içerisinde tüketilmelidir. Özellikle beyaz peynir türevleri hava ile temastan uzak tutulmalıdır. Beyaz peynirinizi keserken bıçağınızı ıslatırsanız düzgün kesmenize yardımcı olur.

Tuzlu peynirlerinizi tüketmeden 15-20 dakika suda bekletirseniz tuzunu alırsınız ve gerçek lezzetini de ortaya çıkarırsınız. Beyaz ve hellim dışındaki peynirleri yıkamamalısınız. Su ile temas eden diğer peynirler lezzet ve aromasını kaybeder ve kısa sürede küflenir. Peynirleri derin dondurucuda bekletmek de peynirin kalitesi açısından doğru değildir.

Kaşar peynirleri streç film ile sarmak peynirdeki nemi arttırır ve hızla küflendirir. Kaşar peynir türevlerini rutubetten uzakta tutmak gerekir. Peynirler dilimlenerek saklanmamalıdır.

Sürülebilir krem peynirler mutlaka kendi ambalajında ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Paket açılıp porsiyon olarak servis edilmeli ve kapağı devamlı kapalı olarak buzdolabında saklanmalıdır.

Örgü peynirleri streç ile sarılabilir ve hava almaksızın bir kapta saklanabilir.

Bu sırada EKİCİ Peynir yetkililerinin, oldukça gelişmiş bir sanayi sistemi ile Antalya’da yer alan tesisleri ve gıda sektöründe yer alan her firmada olması gerekn özen cidden başarılıydı..

 

Türkiye’nin en büyük penir üreticelerinden birinin ,çocukların sağlığını önemsemesi ve özen göstermesi çok önemli .

Benim ,Ekici Süzme Peynir Tarifime gelince ;

-250 gr. Ekici Süzme Peynir

  • 2 kaşık un
  • 1 paket kabartma tozu
  • şerbet için;
  • 3 bardak su
  • yarım bardak toz şeker
  • 3 çay kaşığı limon suyu

Ekici Süzme Peynir, un ve kabartma tozunu , karıştırıp iyice harmanladıktan sonra top halinde yağlı fırın tepsisine veya yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsinine dizin.

fırında toplar iyice kızarana kadar 150 derecede pişirin.

şerbeti, sıcakken üstüne dökün 🙂

afiyet olsun 🙂

ekici tarif

ekici5ekici senem

Author

Write A Comment