Geçen yaz , çocuk gelişimi uzmanı Sevinç Eraslan ile Bodrum’da nasıl tanıştığımı anlatmıştım , kendisi de iki çocuklu bir anne olduğundan ‘ iki çocuklu hayat ‘ nedir gayet iyi bildiğini   ancak kaygılı kişiliğimin çocuklarıma zarar vereceği konusunda bana nasıl güzel telkinlerde bulunduğunu yazmıştım, yazım hala blogda mevcut..

 

IMG_3080

 

Bu yaz yine aynı tarihlerde tamamen tesadüf eseri Bodrum’da karşılaşınca, daha uzun süre esir aldım sevgili Sevinç hanımı, o da sağolsun , benim, sorularıma yılmadan bıkmadan uzun uzun cevap  verdi,, hatta bu sene İstanbul’da anneler ile bir araya mutlaka getirmek istiyorum Sevinç Hanımı çünkü gerçekten müthiş keyifli ve toparlayıcı bir sohbeti var..

 

 

710A1288

Hazır Sevinç Hanımı bulmuşken , bana pek çok mail ve dm gelen bir konuyu sordum öncelikle ;

 

EVE 2. ÇOCUĞUN GELECEĞİNİ BÜYÜK OLAN ÇOCUĞUMUZA NASIL ANLATMALIYIZ Kİ KÖTÜ YÖNDE ETKİLENMESİN?

 

Sevinç Hanımın dilinden neler YAPMALIYIZ ve neler YAPMAMALIYIZ? anlatıyorum hazırsanız;

 

[highlight]NELER YAPMAMALIYIZ?[/highlight]

 

– Büyük olan  çocuğunuza asla ; kardeş ister misin ? diye sormayın .. Bu ileride kardeş ile yaşadığı ilk problemde suçluluk duygusuna sebep olabilir.

 

– Anne- Baba olarak hazır olmadan, yani kendiniz 2. çocuğa siz eşiniz ile  hazır değilken sadece ve sadece çocuğum yalnız kalmasın felsefesiyle  asla 2. çocuk için plan yapmayın. Bu  sizinde içten içe çocuğunuzu suçlamanıza sebep olabilir. siz gerçekten kendinizi maddi- manevi hazır hissettiğinizde 2. çocuk için planlarınızı yapın.

 

Çevre baskısını boşverin. Sizin kararlı duruşunuz sayesinde bir zaman sonra ,2. ne zaman? sorularından vazgeçeceklerdir. (bana 3. sorulunca ikiz yapacağım diyorum:))

-Eğer 2. bebeğinize hamileyseniz ; çocuğunuza sana kardeş geliyor , abla/abi oluyorsun şeklinde değil ,

‘Biz daha büyük bir aile olmaya karar verdik, seni çok seviyoruz, seninle çok mutluyuz ve bir bebeğimiz daha olmasını istiyoruz’ gibi cümlelerle anlatın.

-Anne 2. gebeliğinde hamileliğinden, ağrılarından veya rahat hareket edememesinden dolayı asla ilk çocuğunun yanında söylenmesin, şikayet etmesin diyor Sevinç Hnaım, çünkü bu büyük çocukta ‘ annemin karnındaki bebek annemi yoruyor, rahatsız ediyor, benimle yeterince ilgilenmesine engel oluyor’ gibi kötü duyguların var olmasına sebep oluyor.

 

ANNE HAMİLEYKEN,ANNESİNİN  KARNINA VURAN BÜYÜK ÇOCUKLAR, ASLINDA ANNESİ ACI ÇEKTİĞİ İÇİN KARDEŞİNE ÖFKELENİYOR VE BU SEBEPTEN VURUYOR.

-Bunun yerine hamile olan anne çocuğuna  , Bebeğim büyüyor, ben çok mutluyum, biraz canım yanıyor, bazen daha yavaş hareket ediyorum ama ben çok mutluyum, senin hamileliğinde de bu tip durumlar yaşadım ve bu çok normal … demeliymiş..

 

-DOĞUM ÖNCESİ ANNE ÇOK GERGİN OLABİLİYOR ( misal ben gergin değil ama çok kaygılıydım ve ada’ya karşı müthiş vicdan azabı çekiyordum) HAMİLE OLAN ANNE HİSSETTİĞİ DUYGULARI ÇOCUĞUN ANLAYACAĞI DİLDE MUTLAKA ANLATMALI, çocuk ;’ Annem bu durumu (hamileliği) keyifle yaşıyor, bende de böyle olmuş , çok normal ‘ şeklinde algılamalı.

 

-DOĞUM ÖNCESİ ,HASTANEYE GİDERKEN MUTLAKA ÇOCUĞA BİLGİ VERİLMELİ… ‘ARTIK BEBeĞİMİZ GELMEK İÇİN KAPIYI ÇALIYOR, DOKTOR AMCA BİZE YARDIM EDECEK VE BEBEĞİMİZİ ALIP EVİMİZE GELECEĞİZ’ cümlelerini örnek veriyor sevinç hanım.

-Doğum sonrası , hastaneden eve geliş durumu biraz streslidir ( ben günlerce o anı düşünüp uyuyamadım ve ağladım ki hiçte düşündüğüm gibi zor olmadı) lütfen bu drurumu kendi adınıza dramtize edip kendinize boşuna eziyet etmeyin.

-Çocuğunuzun kardeşine dokunmasına izin verin, kendi gözetiminiz altındayken asla kaygınızı büyük olan çocuğunuza aktarmayın.

-öncelikle sevinç hanıma teşekkür ediyorum ve kendisine ‘ sevincabla.com’ sitesinden istediğinizi sorabileceğinizi belirtip, sonrasında kendisiyle sohbetimden başka notları paylaşacağım bir sonraki yazımda buluşmak üzere diyorum:)

 

not; bu tavsiye , benden ; lütfen büyük çocuğunuza ‘  sen abla/abi oldun ‘  ben buna deliriyorum :/

 

 

 

Author

Write A Comment